• Anasayfa
  • Doğal Afet Yönetimine Genç Bakış

“Doğal Afet Yönetimine Genç Bakış” projesi, ülkemizde yaşanmış felaketler sonucunda gençlerin doğal afet yönetiminde gördüğü eksiklikleri, problemleri ve yetersizlikleri tartışıp sorun çözümü konusunda birlikte çalışacakları bir proje olarak tasarlanmıştır. Projemizde katılımcı gençlerin doğal afetler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmaları ve bunun yanında iletişim, empati, araştırma, sosyal sorunlara yönelik hassasiyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Ülkemiz bir doğal afetler kuşağında yer almaktadır bu nedenle her türlü riske karşı hazır olmak zorundayız. Depremlerin, yangınların ve sel felaketlerinin yaşandığı ülkemizde maalesef toplumsal hafıza olarak acılardan bir ders çıkaramıyoruz, bu sebeple geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bu konu hakkında hareket etmeye teşvik ederek proje kapsamında afet konusunda tecrübeli, tecrübesiz ve son yaşanan 6 Şubat depremini yerinde yaşamış gençleri bir araya getirerek tecrübe ve bilgi aktarımı yolu ile doğal afet yönetimine gençlerin gözüyle bakacağız. Hangi sorunların ortaya çıktığı ve bu sorunların çözüm yollarının neler olduğunu katılımcı gençler tartışacak ve sonucunda ortaya bir politika metninin çıkması sağlanacaktır.
18 – 30 yaş arasında yer alması,
Proje görevlerini eksiksiz yerine getirebilecek,
Aylık olağan düzenlenecek online toplantılara eksiksiz katılım gösterecek,
Kendi ilgi alanına göre verilecek görevleri eksiksiz tamamlama,
İletişime açık ve proje için çalışmaya istekli,
Çalıştay ve Zirveye katılım sağlamak,
Çalıştay ve Zirve için verilen görevleri eksiksiz şekilde bitirmek,
Projenin yaygınlaştırılmasında aktif rol oynamak,
Yaşamı boyunca herhangi bir doğal afetten etkilenmemiş olması,
Doğal afet konusunda herhangi bir STK üyeliği veya çalışması bulunmayan,
Daha önce Erasmus+ projelerinde yer almamış olmak,
İstanbul, Bursa, İzmir, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli, Yalova ve deprem riski bulunan konumlardan birinde ikamet etmeye öncelik verilecektir,

Bütün ulaşım giderleri, konaklama ve yeme-içme masrafları proje koordinatörü tarafından karşılanacaktır. Proje kapsamında düzenli olarak çalışmalara katılım sağlayanlara Youthpass sertifikası verilecektir.
PROJE TAKVİMİ : 31/12/2023 - 31/12/2024


Başvuru Tarihleri : 20/03/2024 – 27/03/2024


KONTENJAN : Toplamda 20 Kişi Seçilecektir.


Konum : Gençlik Çalıştayı ve Gençlik Zirvesi Pendik/İSTANBUL’da gerçekleşecektir.


Proje İçeriği:

Her ay online toplantılar düzenlenmesi
Gençlik Çalıştayı
Gençlik Zirvesi


Proje başvuruları ve detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.

https://turnaportal.ua.gov.tr/giris?returnUrl=%2Fbireysel%2Fbasvurulist%3FilanGuidId%3Dd59dbfe7-c41a-4585-b4e5-b95ebf72c434%26ilanGuidAnahtar%3D4cb72b2b-0939-4371-a377-131eb4c9146e